MAKIETA MIASTA PROCHOWICE
Wirtualna makieta miasta Prochowice obejmuje następujące obiekty: Ratusz, Zamek w Prochowicach, Kościół p.w. św. Andrzeja oraz Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, a także 40 wybranych jednobudynkowych kamienic otaczających ratusz.

Aby obejrzeć makietę należy najpierw ściągnąć program Google Earth (LINK) oraz go zainstalować. Następnie należy ściągnąć makietę (LINK) oraz rozpakować pliki z makietą. Ostatecznie otwieramy program Google Earth i za pomocą przycisku Plik -> Otwórz (lewy górny róg) otwieramy plik Miasto_Prochowice.kmz.

Instrukcja: po makiecie można poruszać się za pomocą przesuwania - należy przytrzymać lewy przycisk myszki i poruszać myszką; obracania - należy przytrzymać kółko myszki oraz poruszać myszką; przybliżania oraz oddalania - za pomocą poruszania kółkiem myszki.
NASZE MODELE
Ratusz Pierwszy ratusz wzniesiono w wieku XIV, a w 1424 r. przebudowano go. Jednakże ta budowla nie dochowała się do naszych czasów. Obecny ratusz wzniesiono w roku 1642. Gruntownie go przebudowano po pożarze w roku 1769. Z tego okresu pochodzą jego cechy stylowe. Jest to klasycystyczna budowla kryta czterospadowym dachem z powiekami. Pośrodku kalenicy znajduje się wieloboczna sygnaturka z ażurowym hełmem z przełomu XVIII i XIX stulecia. Liczne przebudowy sprawiły, że wnętrza siedziby miejskich władz nie mają wyrazistych cech stylowych.
Zamek Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1317 r. i zapewne wówczas wzniesiono murowany budynek zamku starego założony na planie czworoboku z bramą wjazdową od południa. Posiadał on wieżę warowną i budynek mieszkalny. Jego pierwszej przebudowy dokonał w 1422 r. Otto Zedlitz. Wówczas otoczona już fosą budowla zyskała dodatkowe umocnienia i nową czworoboczną wysoką wieżę. Grubość murów w jej partii dolnej wynosi 2,1 m, w górnych do 1 m (wysokość wieży wynosiła 31,5 m).
Kościół p.w. św. Andrzeja Zwany również „zamkowym”. Po raz pierwszy kościół wymieniają źródła z 1217 r. W 1426 r. został przebudowany i zastąpiony murowanym. Przebudowywano go jeszcze dwukrotnie: ok. 1737 r. i na początku XX wieku. Wewnątrz kościoła dochowały się: kamienna chrzcielnica oraz cenne epitafia (19), płyty nagrobne i nagrobki, powstałe w XVI w. i niemal bez reszty związane z władającym wówczas Prochowicami rodem Zedlitzów.
Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela Prawdopodobnie był wzniesiony w XV w. i wielokrotnie przebudowywany. Do dziś nie dochowało się z tej budowli prawie nic (poza niewielkimi fragmentami wieży, na której ścianach znajdują się epitafia rodziny Zedlitzów z lat 1527–1597) z tego okresu. Wzniesiony w XIX wieku (w 1847 r.) nowy kościół nie stanowi większej wartości zabytkowej. Natomiast jego wyposażenie zasługuje na uwagę. Barokowy ołtarz główny Anioła Stróża z przełomu XVII i XVIII w. W punkcie centralnym umieszczono walkę Archanioła Michała z Lucyferem.
Rynek Prochowice to miasto w środkowej części województwa dolnośląskiego, liczące ok. 3,7 tys. mieszkańców oraz leżące na Nizinie Śląskiej nad rzeką Kaczawą, 4 km powyżej jej ujścia do Odry i 17 km na północ od Legnicy. Najwyższy punkt usytuowany jest na wysokości 126,5m n.p.m. w północno-zachodniej części miasta, w miejscu zwanym „Łysą Górą”. Miasto zostało założone w XII wieku, na dogodnym do obrony terenie, na rozwidleniu średniowiecznych traktów komunikacyjnych, prowadzących z Wrocławia na Łużyce (do Budziszyna) i z Wrocławia na Wielkopolskę (do Głogowa).
Kamienica renesansowa (Rynek 29) Zbudowano ją w 1588 r. Elewacja frontowa jest zwieńczona ozdobnym szczytem architektonicznym ujętym w pasy ślimacznic, z kamiennym popiersiem nad górnym gzymsem. W wyższych partiach zachowały się renesansowe, kamienne opaski okien. Trakt podcieniowy kamieniczki został zamurowany w XIX wieku. Część pomieszczeń parteru jest zwieńczona kolebką z lunetami.